Homeopatie

Úvod

obr.Homeopatie je účinná u chronických nebo opakujících se nemocí dýchacích cest (rýma, angíny, nosní polypy, chronický kašel, asthma, záněty vedlejších dutin nosních, hltanu a hrtanu, středního ucha, průdušek, plic), močových cest (záněty, kameny, potíže s prostatou), trávicího ústrojí (žaludeční a dvanáctníkové vředy, nemoci jater, žlučníkové kameny, hemorhoidy, zácpa, průjmy, špatné trávení), gynekologických (potíže před menstruací a při ní (nadměrné krvácení, bolesti), záněty, výtok, potíže v klimakteriu (návaly) a v těhotenství (nevolnost, zvracení), myomy), oběhového ústrojí (ateroskleróza, ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, varixy, záněty žil, bércové vředy, zvýšená krvácivost), kožních (ekzémy, kopřivky, plísňová onemocnění, akné, bradavice, kondylomy), nervových (bolesti hlavy, závratě, některé obrny), psychických (neurózy, deprese, úzkost, vyčerpání, tréma), očních (záněty spojivek a víček, ječná zrna, prevence a léčba postižení sítnice při cukrovce a vysokém krevním tlaku), pohybového ústrojí (bolesti a záněty kloubů, bolesti páteře, dna, osteoartróza, ostruha patní kosti), alergických (senná rýma, kopřivka, asthma, ekzémy) a dalších (cukrovka, zvýšený cholesterol a tuky v krvi, záněty a hnisání jakékoliv lokalizace). Z akutních nemocí: záněty a hnisání všeho druhu (včetně zubního kořene), záněty dýchacích cest, angína, chřipka, pásový opar, průjem, zvracení, infekce močových cest, zánět středního ucha, hnisání po operaci, prevence krvácení před operací, úrazy a další.

Princip účinku homeopatických léků

Homeopatická medicína léčí "podobné podobným". Tato myšlenka je sice známa už od starověku, ale do praxe ji rozpracoval teprve Samuel Hahnemann zhruba před 190 lety. Klasická medicína léčí takříkajíc opačným způsobem: otravu protijedem, infekci antibiotikem, příznaky nemoci lékem, který je potlačí. Homeopatické léčení ukáže nejlépe příklad: patologové si všimli, že játra při akutním zánětu vykazují prakticky stejné postižení, jako při otravě fosforem. Podáme-li pacientovi s infekčním zánětem jater homeopaticky naředěný fosfor, pak se v jeho těle spustí mechanismy bránící jaterní buňky před poškozením. Lék dodá pacientovi informaci: Pozor, jsi otráven fosforem! Pacient potom zmobilizuje odpovídající obranu (je podobná pro obě onemocnění) a jeho jaterní buňky si s viry infekční žloutenky snáze poradí. Na tomto principu je založena homeopatická léčba různých nemocí: sennou rýmu můžeme léčit lékem vyrobeným z cibule, těžké záněty močových cest sublimátem, průjem arsenikem apod. Samozřejmě v lécích jsou tyto látky mnohonásobně zředěny, takže se jejich toxický účinek nemůže projevit.

Mechanismus účinku homeopatických léků ale dosud vzdoruje vědeckému poznání. Po zředění výchozí suroviny nad určitou mez už totiž lék nemůže obsahovat ani jedinou molekulu původní látky. Přes to ale účinkuje, a to dokonce silněji, než když původní látku obsahuje ! Zřejmě zde máme co do činění s dosud neznámým přenosem informace podivně vázané na hmotu. Lék tak dodá léčenému organismu pouhou informaci o vlastnostech výchozí suroviny, z níž byl speciálním postupem připraven. Tato informace obsažená v léku pak organismu stačí k zorganizování odpovídající obrany. Je vidět, že toho asi ještě víme o přírodě velice málo...

Samoléčení

V lékárnách jsou ve volném prodeji kombinované preparáty firmy BOIRON, jako např. na chřipku PARAGRIPPE a její prevenci OSCILOCOCCINUM, na chrapot a bolesti v krku HOMEOGENE 9 a HOMEOVOX, na kinetózu (zvracení v dopravním prostředku) COCCULINE, na bolesti hlavy CEPHYL, na kašel STODAL a další, nebo přípravky od fy Dr. Peithner (ty mají zase příponu -Heel). V minulých letech vyšlo několik knížek, podle kterých se můžeme léčit sami při různých lehčích onemocněních. V současné době většina  tzv. monokompozitních léků (jako např. Arnica 9 CH, Belladonna D10 apod.) může být vydávána bez lékařského předpisu, takže samoléčba je dobře uskutečnitelná. Je však třeba otevřeně říci, že u chronických nebo opakujících se onemocnění někdy zdánlivě správně vybraný lék nemusí účinkovat. V těchto případech je třeba zvolit speciální strategii a taktiku homeopatické léčby, což může jedině homeopat.

Homeopaté a jejich ordinace

Lékařů - homeopatů je u nás už několik tisíc, ale ne všichni, kteří absolvovali potřebná školení, také homeopatickou praxi rutinně vykonávají. Praktikující homeopaty je možno nalézt např. ve Zlatých stránkách, na internetu apod. Lze se také pozeptat v místních lékárnách, kde homeopaty většinou dobře znají, protože si pacienti od nich nosí recepty. V okrese (nebo aspoň v sousedním) určitě někoho najdete. (I když - nevím: ke mně jezdí pacienti i z Děčína a Kadaně...)

Historie a současnost

Zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann neúnavně svoji metodu léčení zdokonaloval, zkoušel a vyráběl další a další léky, publikoval a hlavně léčil. Principy léčby, které popsal, platí dodnes a také řada léků jím objevených je stále používána. V napoleonských válkách měli pacienti se skvrnitým tyfem mnohonásobně nižší úmrtnost v nemocnici, kde působil Hahnemann, než v jiné, kde léčili jiní lékaři (tenkrát ale oficiální medicína léčila téměř všechno pouštěním žilou a podáváním projímadel, takže kdo chtěl přežít, se raději léčil u ranhojičů nebo bylinkářek...) Homeopatie byla během uplynulých 190 let střídavě uznávána i zatracována. 20 let po revoluci je u nás stále považována za nevědeckou, ba přímo za pavědu. Ovšem k jistému zlepšení dochází, výuka homeopatie už není zakázána a stále více lékařů-nehomeopatů ji bere na milost (třeba u mne se léčí řada jejich dětí). Někteří homeopaté se drží původního Hahnemannova učení a předepisují jediný lék v jediné dávce (až do příští kontroly), jiní doporučují užívat léky pravidelně, např. 1x týdně po dobu 2 měsíců a často podávají více léků současně. Rozhodující jsou ovšem výsledky, jichž ten který homeopat dosahuje.

Závěr

Z vlastní mnohaleté homeopatické praxe mohu potvrdit, že homeopatie opravdu funguje. Nejlepší výsledky asi mám u opakovaně nachlazených dětí, které předtím byly více doma než ve školce nebo škole, u pacientů s opakovanými záněty středního ucha, dále u asthmatiků a alergiků. Také některé funkční obtíže se dobře léčí. Problematické je ovšem léčení neurotiků, kteří nechtějí na sobě pracovat ani cokoli měnit na svém vztahu k okolí a kteří by chtěli pouze zázračné pilulky, které by je zbavily jejich různorodých obtíží - a to co nejrychleji a hlavně natrvalo. Ale ani homeopatie není všemocná...

Literatura

* * * * * * *

Poznámka:

V současné době homeopaticky neléčím, protože  pracuji na lůžkovém oddělení nemocnice, které nemá ambulantní část. Omlouvám se Vám  a odkazuji na snad v našem městě jediného ještě ordinujícího homeopata pro dospělé - MUDr. Šindelářovou, provádějící i EAV.

zpět

 Konec